Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potkani

30. 5. 2007


Obrazek


V Evropě můžeme najít dva zástupce druhu Rattus. Rattus rattus se česky nazývá krysa. Díky mnohým praktikám se lidem podařilo krysy téměř vyhubit. V některých zemích se její jméno ocitlo i na červené listině ohrožených druhů zvířat.


ObrazekPotkan oplývá latinským názvem Rattus norvegicus. Laboratorní potkani jsou přímými potomky těchto venkovních neřádů. Postupem času se díky laboratorním podmínkám a snahám některých laboratorních pracovníků potkaní vrhy obohatily o mnoho barevných variant, typových variant, stejně tak se pomalu utvářel charakter dnešních domácích mazlíčků.


ObrazekPotkani se zbavili nežádoucích projevů chování a výsledkem je potkan, kterého si koupíme ve zverimexu nebo u domácího chovatele. I domácí chovatel záměrně kříží zvířata jemné povahy a pěkného zbarvení, aby získal zase o něco dokonalejšího a přítulnějšího neplechu.


ObrazekNegativním přínosem laboratorních praktik je náchylnost k mnoha chorobám, také výskyt některých specificky potkaních nemocí, kterým jedinec z pravidla téměř vždy podléhá. Příkladem může být rakovina, plicní choroby aj. Důsledky domestikace se podepsaly i na délce života potkana. Zatímco potkani divocí se dožívají i kolem 7 let, potkan laboratorní se v ojedinělých případech dožije přes 3 roky věku. Nejvyšší úmrtnost je však okolo 2. roku života.


Rozdíl mezi krysou a potkanem?

Pomineme-li to, že na potkana narazíme docela často, zatímco na krysu zrovna dvakrát často ne, jsou aktuální následující rozdíly:


Velikost - krysa je menší než potkan, má štíhlejší tělo a delší ocas. Potkan oplývá spíše robustnější stavbou těla.

Tělo - Krysa má špičatý čenich, uši má větší v poměru k hlavě než potkan, a narozdíl od potkana jsou uši téměř holé. Oči má větší.

ObrazekZpůsob života - Krysa si libuje v suchým místech, vody se docela děsí, ale plavat, jako většina zvířat, umí instinktivně. Můžeme ji najít na půdách nebo v suchých sklepních prostorách. Potkan záměrně navštěvuje vlhká nebo mokrá místa jako jsou kanály, nebo sklepy (zvláště se zeleninou :o) ).
ObrazekObrazekAktivita - Krysa i v domácích podmínkách zůstává aktivní převážně v noci. Domácí potkan se po čase mnohdy naučí, že v noci se má spát.

 Tady ještě pro příklad pár provedení klecí pro tyto roztomilé tvorečky

Obrazek


ObrazekObrazekObrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář