Jdi na obsah Jdi na menu
 


co mu dát

30. 5. 2007

Obrazek


Hned první otázka, co vás nutně musí napadnout je: Co tomu potkánkovi dám najíst? Je obvyklou taktikou nastlat potkáněti do nového příbytku to nejlepší, neboť láska, jak známo, prochází žaludkem. Potkan, který v průběhu prvních hodin, kdy se ocitne v novém domově, začne žrát, je za vodou. Získal důvěru, přestal se prvotně bát a okusil, co mu nový páníček přichystal.

ObrazekObrazekObrazek


Člověk nesmí spoléhat na to, že mu dá zbytky ze stolu  a potkan bude spokojený. O spokojenosti nenií pochyb:), o zdravém růstu a rozvoji můžeme v tomto případě s jistotou pochybovat. Zdravý a silný potkan potřebuje ke své vitálnosti také správnou stravu.

Sou věci které musí mít potkánek pořád ve své kleci.Jsou to tyto:


ObrazekKrmné směsy

Oblíbená je směs pro činčily, pro morčata nebo křečky. Můžete vyzkoušet z dostupných krmiv seskládat i vlastní krmnou směs dle chutí vašeho potkana. Některé krmné směsy neobsahují zrní.


Ovesné vločky

Ovesné vločky zamíchejte do zrní nebo do granulí, nebo je můžete podávat i ve zvláštní misce. Potkani mají vločky moc rádi, moje holky dovedou za den zdlábnout i celou misku, avšak je třeba upozornit, že potkani po nich poměrně kynou. Přesto jim je v omezené míře dopřejte, protože jsou výrazným zdrojem energie.


Pečivo
Podávejte ztvrdlé pečivo nejlépe tmavé. Ale nic se nestane, když dáte rohlík a navíc ne tvrdý. Je dobré vyvarovat se právě čerstvému pečivu, jsou v něm ještě nevyprchané kypřící látky, které by mohly způsobit problémy trávení. Včerejší chleba nebo rohlík nic nezkazí a potkani ho stejně nesežerou hned, takže jim přes den v kleci ztvrdne. Na přilepšenou můžete svému miláčkovi podat ztvrdlé celozrné pečivo. Pečivo potkan využije hlavně na obroušení zubů, proto je dobré dbát na to, aby v kleci vždycky nějaký byl.


ObrazekVoda
Samozřejmě nesmíte potkanovi zapomenout dát vodu. Nikdy nepoužívejte "lidské" nápoje. V žádném případě alkohol. Vodu nemusíte dávat balenou, stačí z kohoutku, je-li nezávadná. Nikdy nepodávejte vodu perlivou nebo minerální vody.Zrní
Zrní by mělo být v kleci k dispozici pořád. Rovnou na něj pořiďte zvláštní misku, můžete použít i zpříjemňující alternativy jako je půlka skořápky kokosového ořechu atd. Zrní můžete zakoupit přímo pro potkany, ale i pro křečky, morčata nebo jej smíchat sami. Navíc můžete přidat pár semínek slunečnice na přilepšenou, ale pozor, docela se po nich tloustne. Nikdy nekrmte pouze zrním, samozřejmě nemůže pokrýt veškeré potřeby hlodavců.


(také by tam měl mít nějaké sušenky nebo malé množství nějakých dobrůtek;)

ObrazekObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář