Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rastafariánství

6. 6. 2007

Obrazek


R
ASTAFARI

ObrazekRastafari je náboženská společnost pocházející z Jamajky, kde vznikla ve 30. letech 20. století. Náboženství kombinuje prvky židovství (1. pilíř), křesťanství (2. pilíř) a staroegyptského misticismu (3. pilíř), částečně islámu a dalších (např. animistických) náboženství. Rasta například nesmí požívat alkohol či určité druhy masa (například vepřové, protože prase je tvor „špinavý“), používají především symboly převzaté z judaismu (židovská hvězda, lev kmene Juda atp.). I některé hojně používané výrazy jsou převzaty z Bible: Zion, Babylon aj…


ObrazekPro počátky hnutí byl důležitý jamajský černošský aktivista Marcus Mosiah Garvey, jenž v roce 1920 prorokoval nástup černého krále - mesiáše. Když byl pak roku 1930 v Habeši (současná Etiopie) korunován černošský císař Haile Selassie, znamenalo to pro mnohé jasné naplnění Garveyho proroctví. Podle předkorunovačního jména tohoto císaře Ras Tafari Makonnen také odvozují rastafariáni své jméno - Rastafari.


 


ObrazekHaile Selassie I. , zastává v rastafariánské víře důležité postavení, je považován za inkarnaci Boha neboli Jaha (z hebrejského Jahve), a černého mesiáše, který soudného dne vyvede všechen africký lid ze zkaženého světa hříchu Babylonu, do vysněné zaslíbené země, označováné v rastafaránské terminologii jako Zion (viz sionismus). Touto zaslíbenou zemí je Afrika.

Důléžitou součástí hnutí a formou jeho šíření je hudební styl Reggae, spojený zejména se jménem Boba Marleyho a kouření Ganji, s jejíž pomocí rastafari mohou komunikovat s Jahem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hihi

(KO23L, 16. 9. 2007 13:04)

mno tušíme:) jestli si byla v Egipte tak víme:D

Re:

(Neferttiti, 15. 9. 2007 15:27)

A že nevíš kdo ti to psal:-))

Re:No tak lidi

(Neferttiti, 15. 9. 2007 15:26)

tak jo,tady jeden vzkaz máš-jste oba dva vostrý :))

No tak Lidi

(KO23L, 4. 9. 2007 11:50)

No taaak lidi, ze byste tu nechali aspon nakej komentar :D .... nevedel jsem do jaky rubriky to hodit, tak sem vybral jedu z tech nejnavstevovanejsich :)